FAP-C24JE-I FortiAP C24JE-I Indoor Wall Plate Wireless Access Point
Phân phối Bộ phát wifi Fortinet FAP-C24JE-I .Indoor wall jack Wireless Access Point with dual 2.4 GHz and 5 GHz radios, MU-MIMO wall plate AP with support of PoE IP phone and RJ45 passthrough. Total WiFi speed is 1167 Mbps. International reg domain.Chính hãng giá tốt.
✓ Mã sản phẩm: FAP-C24JE-I
✓ Tình trạng: Còn Hàng
Xem Datasheet FAP-C24JE-I chính hãng Fortinet
So sánh với bộ phát Wifi khác:
Cam Kết Bán Hàng
✓ Sản Phẩm Chính Hãng 100% Đầy Đủ CO/CQ
FAP-C24JE-I FortiAP FAP-C24JE-I INDOOR WALL Wireless Access Point
Part Number
List Price
Giá bán
Bảo hành
Made In
Stock
Mô tả tổng quan
FortiAP FAP-C24JE Datasheet
Thông số kỹ thuật FortiAP FAP-C24JE-I
Hardware
Hardware Type Indoor Wall Plate AP
Number of Radios 2
Number of Antennas 4 internal
Peak Antenna Gain 1.5 dBi for 2.4 GHz, 2 dBi for 5 GHz
Frequency Bands (GHz) 2.400–2.4835, 5.150–5.250, 5.250–5.350,
Frequency of Radio 1 2.4 GHz b/g/n (2x2:2 stream)
RTL8197F (embedded in SoC)
20/40 Mhz (256 QAM)
Frequency of Radio 2 5 GHz a/n/ac (2x2:2 stream)
RTL8812BR
20/40/80/160 MHz (256 QAM)
MU-MIMO 2 simultanous devices
Maximum Data Rate Radio 1: up to 300 Mbps, Radio 2: up to 867 Mbps
Interfaces 1x GE WAN/POE Uplink
2x RJ45 GE, 1x RJ45 GE/POE-PS (for IP phone)
1x RJ45 pass-thru
Serial Console Port 1x RJ45 RS232
Power over Ethernet (PoE) 1x PoE RJ45 port
If powered by 802.3af (15.4 W) Max PSE Output = 4 W
If powered by 802.3at (25.5 W) Max PSE Output = 15.4 W
Simultaneous SSIDs 16 capable
EAP Type(s) EAP-TLS, EAP-TTLS/MSCHAPv2, EAPv0/EAP-MSCHAPv2,
PEAPv1/EAP-GTC EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-FAST
User/Device Authentication WPA™ and WPA2™ with 802.1x or Preshared key, WEP
and Web Captive Portal, MAC blacklist & whitelist
Maximum Tx Power 20 dBm (100 mW)*
Physical Security No
IEEE Specifications 802.11a, 802.11b, 802.11d, 802.11e, 802.11g,
802.11h, 802.11i, 802.11j, 802.11n, 802.1x, 802.3af,
802.11ac, 802.3at, 802.3az
Support Local-Authentication SSID using
Open or WPA2-Personal Security
Yes
Support 64-digit Hexadecimal
Passphrase for WPA2-Personal Security
Yes
Support Captive-portal SSID Yes
Support Local-Standalone SSID
when Managed by FortiCloud
(in Bridge mode only)
FortiPresence Capable No
Wireless Mesh Capable No
Management Systems FortiGate or FortiCloud
SSID Types Supported Local-Bridge, Tunnel
FortiDeploy & FortiCloud Key Yes
Per Radio Client Capacity Up to 64
LED Off Mode Yes
Reg Domain International
Advanced 802.11 Features
802.11ac Wave 2 MU-MIMO Yes
Transmit Beam Forming
(TxBF)
Low-Density Parity Check
(LDPC) Encoding
Maximum Ratio Combining
(MRC)
A-MPDU and A-MSDU
Packet Aggregation
MIMO Power Save Yes
Short Guard Interval Yes
Wireless Monitoring Capabilities
Frequencies Scanned N/A
Background Scan with Client
Access on 2.4 and 5 GHz
No
Full-time Scan as
Dedicated Monitor
No
Full-time scan with client access No
Packet sniffer mode No
Spectrum analyzer No
Dimensions
Diameter x Height 6.69 x 4.04 x 1.08 inches (AP size)
170 x 102.5 x 27.5 mm (AP size)
Weight 1.3 lb (0.6 kg)
Package (shipping) Weight 1.6 lb (0.74 kg)
Mounting Options Wall
Included Accessories Wall mount bracket
Environment
Power Supply PoE 802.3af (15.4 W)
Option: 12V/2A AC adapter (not provided)
Humidity 5–90% non condensing
Operating Temperature 32–104°F (0–40°C)
Storage Temperature -4–158°F (-20–70°C)