Firewall Juniper SRX550-645AP-M 6x 1 GbE ports, 4x GbE SFP ports, dual PS slots and fans
✓ Mã sản phẩm: SRX550-645AP-M
✓ Tình trạng: Còn Hàng
So sánh với các sản phẩm Firewall khác:
Cam Kết Bán Hàng
✓ Sản Phẩm Chính Hãng 100% Đầy Đủ CO/CQ
Thiết bị tường lửa Firewall Juniper Networks SRX550-645AP-M
Part Number
List Price
Giá bán
Bảo hành
Made In
Stock
Mô tả tổng quan Firewall Juniper SRX550-645AP-M:
firewall juniper srx550
Hình ảnh: Thiết bị tường lửa Firewall Juniper SRX550-645AP-M
Các tính năng phần cứng chính:
  • SRX550 Services Gateway with 4 GB DRAM and 8 GB CF, 2 RU height, 6 GPIM slots, 2 Mini-PIM slots, 6 10/100/1000BASE-T ports, 4GbE SFP ports, dual PS slots, fans; ships with one 645 watt AC power supply with 247 W PoE power (power cord and rack-mount kit included)
SRX550-645AP-M Datasheet
Thông số kỹ thuật Juniper FireWall SRX550-645AP-M:
Model: SRX550
Maximum Layer 3 Performance and Capacity
Junos OS version tested Junos OS 12.1
Firewall performance (large packets) 5.5 Gbps
Firewall performance (IMIX) 1.7 Gbps
Firewall + routing PPS (64 Byte) 700 Kpps
Firewall performance5(HTTP) 1.5 Gbps
IPsec VPN throughput (large packets) 1.0 Gbps
IPsec VPN Tunnels 2,000
AppSecure firewall throughput5 1.5 Gbps
IPS (intrusion prevention system) 800 Mbps
Antivirus 300 Mbps
(Sophos AV)
Connections per second 27,000
Maximum concurrent sessions
DRAM options
375 K2
2 GB DRAM
Maximum security policies 7,256
Maximum users supported Unrestricted
Network Connectivity
Fixed I/O 6 x 10/100/ 1000 BASE-T + 4 SFP
I/O slots 2 x SRX Series Mini-PIM, 8 x GPIM or multiple GPIM and XPIM combinations
Services and Routing Engine slots No
ExpressCard slot (3G WAN) No
WAN/LAN interface options See ordering information
Optional maximum number of PoE ports Up to 40 ports of 802.3af/at with maximum 247 W
USB 2
Flash/Memory SRX550
Memory min and max(DRAM) 2 GB
Memory slots 2 DIMM
Flash memory 2 GB CF internal
USB port for external storage Yes
Dimensions SRX550
Dimensions (W x H x D) 17.5 x 3.5 x 18.2 in
(44.4 x 8.8 x 46.2 cm)
Weight (device and power supply) 21.96 lb (9.96kg) No interface modules 1 power supply
Rack mountable
Power SRX550
Power supply (AC) 100–240 VAC, single 645 W or dual 645 W
Maximum PoE power 247 W redundant, or 494 W nonredundant
Average power consumption 122 W
Input frequency 50-60 Hz
Maximum current consumption 5.3 A @ 100 VAC with single PSU with PoE, 8.3 A @ 100 VAC with dual PSU with PoE
Maximum inrush current 45 A for ½ cycle
Average heat dissipation 319 BTU/hr
Maximum heat dissipation 699 BTU/hr
Redundant power supply (hot swappable) Yes (up to maximum capacity of single PSU)
Acoustic noise level
(Per ISO 7779 Standard)
51.8 dB
Environment SRX550
Operational temperature 32° to 104° F
(0° to 40° C)
Nonoperational temperature 4° to 158° F,
(-20° to 70° C)
Humidity 5% to 95% noncondensing