Tổng quan Switch C1200-48T-4G
- Switch Access Cisco C1200-48T-4G 52-Ports Gigabit Ethernet
- Lan Port: 48x 10/100/1000 ports
- Uplink Port: 4x Gigabit SFP
- Switch type: Layer 2, Layer 3, Rack-mount
- Switching capacity: 104 Gbps
- Forwarding rate: 77.38 mpps
- Console port: RJ-45 console and USB Type C port.
- Management: CLI, SSH, Telnet, Web Gui, App mobile, Cloud
Chi tiết về Switch C1200-48T-4G
Các tính năng và lợi ích
Thông số kỹ thuật
| Data sheet C1200-48T-4G | |
| Product specifications | |
| Model | C1200-48T-4G |
| Performance | |
| Capacity in millions of packets per second (mpps) (64-byte packets) | 77.38 |
| Switching capacity in gigabits per second (Gbps) | 104.0 |
| Layer 2 switching | |
| Spanning Tree Protocol (STP) |
| Port grouping/link aggregation |
Support for IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) ● Up to 4 groups |
| VLAN |
| Head-of-Line (HOL) blocking | HOL blocking prevention |
| Layer 3 routing | |
| IPv4 routing |
Wire-speed routing of IPv4 packets Up to 32 static routes and up to 16 IP interfaces |
| Trustworthy systems |
| ACLs |
| IPv6 RFCs supported |
| MAC table | 8000 addresses |
| Dying gasp | Upon power loss/failure the switch can withstand >= 16 ms on detecting a 12V input drop |
| PoE Powered Device (PD) | 1x PoE input (802.3af) on port 1 or AC power |
| Hardware | |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption |
110V=48.27W 220V=48.64W |
| Power consumption (with PoE) | - |
| Heat dissipation (BTU/hr) | 165.96 |
| Ports | |
| Total system ports | 52x Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 48x Gigabit Ethernet |
| Combo ports (RJ-45 + Small Form-Factor Pluggable [SFP]) | 4x SFP |
| Console port |
Cisco Standard RJ-45 console and USB Type C port |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Packet buffer | 3 MB |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) |
445 x 288 x 44 mm (17.5 x 11.33 x 1.73 in) |
| Unit weight | 3.95 kg (8.71 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz, internal, universal |
| Certifications | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Operating temperature |
32° to 122°F (0° to 50°C) for C1200-8T-D 23° to 122°F (-5° to 50°C) for other models |
| Storage temperature | -13° to 158°F (-25° to 70°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Acoustic noise and mean time between failures (MTBF) | |
| Fan (number) | 1 |
| Acoustic noise | 25°C: 29.7 dBA |
| MTBF at 25°C (hours) | 1,452,667 |