Switch Cisco SF220-48-K9 48 10/100 Ports, 2 Gigabit RJ45/SFP combo port
Cisco Model : SF220-48
Order product ID: SF220-48-K9
Order product ID: SF220-48-K9-EU
Bảo hành : 12 tháng
Made In : Chính hãng
| View Datasheet SF220-48-K9 |
Các tính năng mới của Switch Cisco SF220-48-K9
- World-class support
Thông số kỹ thuật của Switch Cisco SF220-48-K9
| General Information | |
| Product Name | SF220-48-K9 48-Port 10/100 Smart Switch |
| Manufacturer Part Number | SF220-48-K9-EU |
| Product Line | Smart Plus |
| Product Series | 220 |
| Product Model | SF220-48 |
| Stack Port | No |
| Port / Expansion Slot Details |
48 10/100 ports 2 Gigabit RJ45/SFP combo port |
| Performance | |
| Forwarding rate in millions of packets per second (mpps; 64-byte packets) | 10.12 |
| Switching capacity in Gigabits per second | 13.6 |
| CPU memory | 128 MB |
| Packet buffer | 12 Mb |
| Environmental | |
| Dimensions (W x H x D) | 440 x 44 x 201 mm |
| Unit weight | 2.98 kg |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Green power (mode) | EEE + Energy Detect |
| System power consumption |
110V=13.2W 220V=13.7W |
| Power consumption (with PoE) |
N/A |
| Heat dissipation (BTU/hr) |
45.0 |
| Fan (number) |
No fan |
| Acoustic noise |
N/A |
| MTBF @ 50°C (hours) |
| Package contents | |
| Package contents |
- Cisco 220 Series Ethernet switch
- Power cord
- Mounting kit included in all SKUs
- Console cable
- Quick start guide
Các tính năng của Switch Cisco SF220-48-K9
Layer 2 switching |
MAC table |
Up to 8,192 MAC addresses |
Spanning Tree Protocol (STP) |
Port grouping |
Support for IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) - Up to 8 groups
- Up to 8 ports per group with 16 candidate ports for each (dynamic) 802.3ad link aggregation
Load balance based on source and destination MAC address, or source and destination MAC/IP |
VLAN |
Auto voice VLAN |
QinQ VLAN |
VLANs transparently cross a service provider network while isolating traffic among customers |
Generic VLAN Registration Protocol (GVRP) and Generic Attribute Registration Protocol (GARP) |
Protocols for automatically propagating and configuring VLANs in a bridged domain |
Head-Of-Line (HOL) blocking |
HOL blocking prevention |
Jumbo frame |
Frame sizes up to 9216 supported |
Loopback detection |
Automatic Media-Dependent Interface Crossover (MDIX) |
Security |
ACLs |
Port security |
IEEE 802.1X (authenticator role) |
802.1X: RADIUS authentication; guest VLAN; Single-host, multiple-host, and multisession mode |
RADIUS, TACACS+ |
Supports RADIUS and TACACS authentication; switch functions as a client |
MAC address filtering |
Supported |
Storm control |
Broadcast, multicast, and unknown unicast |
DoS protection |
DOS attack prevention |
STP Bridge Protocol Data Unit (BPDU) Guard |
Spanning Tree Loop Guard |
This feature provides additional protection against Layer 2 forwarding loops (STP loops). |
Secure Shell (SSH) Protocol |
SSH is a secure replacement for Telnet traffic. SCP also uses SSH. SSH v1 and v2 are supported |
Secure Sockets Layer (SSL) |
QoS |
Priority levels |
8 hardware queues per port |
Scheduling |
Class of service |
Rate limiting |
Ingress policer; egress shaping and rate control; per VLAN, per port, and flow-based |
Congestion avoidance |
Các loại Module quang Cisco sử dụng cho Switch Cisco SF220-48-K9
pported SFP/SFP+ modules |
SKU |
Media |
Speed |
Maximum Distance |
MGBBX1 |
Single-mode fiber |
1000 Mbps |
10 km |
MGBSX1 |
Multimode fiber |
1000 Mbps |
500 m |
MGBLH1 |
Single-mode fiber |
40 km |
MGBLX1 |
10 km |
MGBT1 |
UTP cat 5e |
100 m |
MFEFX1 |
Multimode fiber |
100 Mbps |
MFELX1 |
100 Mbps |
20 km |
.png)
Bạn đang cần tư vấn về sản phẩm: SF220-48-K9 ?
Switch Cisco SF220-48-K9 48 10/100 Ports 2x1GE RJ45/SFP Uplink ko hỗ trợ PoE nên Quý khách vui lòng chuyển sang mua mã Switch Cisco SF220-48P-K9 48 Ports PoE 375W 2x1GE RJ45/SFP Uplink theo link bên dưới ạ.