Giới thiệu Switch Cisco Catalyst C1200-16T-2G
Khác với dòng sản phẩm tiền nhiệm trước đây Cisco Catalyst 1200 có cấu hình phần cứng mạnh hơn với CPU lõi kép ở tốc độ 1.4 GHz, Ram 1GB DDR tăng gấp 4 lần so với thế hệ trước đảm bảo thiết bị hoạt động mượt mà với nhiều tính năng hiện đại. Ngoài ra có một đặc điểm đáng chú ý cho các kỹ sư quản trị là trên Switch C1200-16T-2G tích hợp cổng quản trị USB Type C đây là chuẩn phổ biến hiện nay thay thế cho chổng Mini USB trước đây.
Các tính năng và lợi ích
C1200-16T-2G được sử dụng trong trường hợp mạng nào?
Mua Switch Cisco C1200-16T-2G ở đâu Uy Tín - Chất Lượng - Giá Tốt?
Công Ty TNHH Công Nghệ Việt Thái Dương
Đ/C tại Hà Nội: NTT03, Line1, Thống Nhất Complex, 82 Nguyễn Tuân, Thanh Xuân, Hà Nội.
Đ/C tại HCM: Số 13, đường 7C, khu phố 4, phường An Phú, TP Thủ Đức, Hồ Chí Minh.
Điện Thoại: 0906 051 599
Website: www.cnttshop.vn
Thông số kỹ thuật
| Datasheet C1200-16T-2G | |
| Product specifications | |
| Model | C1200-16T-2G |
| Performance | |
| Capacity in millions of packets per second (mpps) (64-byte packets) | 26.78 Mpps |
| Switching capacity in gigabits per second (Gbps) | 36 Gbps |
| Layer 2 switching | |
| Layer 3 routing | |
| IPv6 routing | Wire-speed routing of IPv6 packets |
| Classless Interdomain Routing (CIDR) | Support for CIDR |
| Security | |
| STP loopback guard | Provides additional protection against Layer 2 forwarding loops (STP loops) |
| RADIUS | Supports RADIUS authentication for management access. Switch functions as a client |
| Storm control | Broadcast, multicast, and unknown unicast |
| DoS prevention | DoS attack prevention |
| Multiple user privilege levels in CLI | Level 1, 7, and 15 privilege levels |
| Quality of service | |
| Priority levels | 8 hardware queues |
| Standards | |
| IPv6 | |
| IPv6 QoS | Prioritizes IPv6 packets in hardware |
| IPv6 ACL | Drop or rate-limit IPv6 packets in hardware |
| Management | |
| Cisco Network Plug and Play (PnP) agent |
| Web user interface |
| IPv4 and IPv6 dual stack | Coexistence of both protocol stacks to ease migration |
| Firmware upgrade |
Web browser upgrade (HTTP/HTTPS) and TFTP and upgrade over SCP running over SSH |
| Secure Copy (SCP) | Securely transfers files to and from the switch |
| Smartports | Simplified configuration of QoS and security capabilities |
| Localization | Localization of GUI and documentation into multiple languages |
| Login banner | Configurable multiple banners for web as well as CLI |
| EEE compliant (802.3az) | Supports IEEE 802.3az on all copper Gigabit Ethernet ports |
| Disable port LEDs | LEDs can be manually turned off to save energy |
| Time-based PoE | PoE power can be on or off based on user-defined schedule to save energy |
| Perpetual PoE | Provides PoE power to connected powered devices while the device is rebooting |
| General | |
| Jumbo frames | Frame sizes up to 9000 bytes. The default MTU is 2000 bytes |
| MAC table | 8000 addresses |
| Dying gasp | Upon power loss/failure the switch can withstand >= 16 ms on detecting a 12V input drop |
| Chip guard | Detects tampering attempts and responds during boot-up |
| Discovery | |
| Bonjour | The switch advertises itself using the Bonjour protocol |
| Hardware | |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption | 110V=18.63W 220V=18.37W |
| Power consumption (with PoE) | - |
| Heat dissipation (BTU/hr) | 64.46 |
| Ports | |
| RJ-45 ports | 16x 1Gigabit Ethernet ports 2x 1Gigabit SFP ports |
| Console port | Cisco Standard RJ-45 console and USB Type C port |
| Buttons | Reset button |
| Cabling type | Unshielded Twisted Pair (UTP) Category 5e or better for 1000BASE-T |
| LEDs | System, Link/Act, PoE, Speed |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Packet buffer | 1.5 MB |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 268 x 272 x 44 mm (10.56 x 10.69 x 1.73 in) |
| Unit weight | 1.78 kg (3.92 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz |
| Certifications | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Operating temperature | 23° to 122°F (-5° to 50°C) for other models |
| Storage temperature | -13° to 158°F (-25° to 70°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Storage humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Fan (number) | Fanless |
| MTBF at 25°C (hours) | 2,165,105 |