C1000-48T-4X-L Cisco Catalyst 1000 with 48x 10/100/1000 ports, 4x 10G SFP+ uplinks
- Switch Layer 2 Cisco Catalyst C1000
- 48 x 10/100/1000 Ethernet ports,
- 4 x 10G SFP+ uplinks
- Switching bandwidth: 176Gbps
- Forwarding rate: 130.94Mpps
- Management: CLI / WEBUI
✓ Mã sản phẩm: C1000-48T-4X-L
✓ Tình trạng: Còn Hàng
Xem Datasheet C1000-48T-4X-L chính hãng CISCO
So sánh với các sản phẩm Switch khác:
Cam Kết Bán Hàng
✓ Sản Phẩm Chính Hãng 100% Đầy Đủ CO/CQ
Switch Cisco C1000-48T-4X-L 48 Cổng Gigabit
Cisco Part Number
List Price
Giá bán
Bảo hành
Made In
Stock
Switch Cisco C1000-48T-4X-L
Tổng quan Switch Cisco C1000-48T-4X-L
Thiết kế mặt trước với full 48 port RJ45 1G, cấu hình mạnh mẽ
Thiết kế mặt sau tinh tế, đề cao sự tiện dụng
Các tính năng của Switch Layer 2 được hội tụ đầy đủ
Hiệu suất tối ưu cho từng hoạt động
Hiệu suất của C1000-48T-4X-L được thể hiện rõ ràng qua các thông số như sau:​
  • Switching bandwidth: 176Gbps
  • Forwarding rate: 130.94Mpps
Quản trị vận hành được nâng cấp tạo sự khác biệt
Thông số kỹ thuật Switch Cisco C1000-48T-4X-L
Datasheet C1000-48T-4X-L
Description
Performance
Hardware
Interface 48x 10/100/1000 Ethernet ports, 4x 10G SFP+ uplinks
Console ports
  • 1x RJ-45 Ethernet
  • 1x USB-A port for storage and Bluetooth console
Indicator LEDs
  • Per-port status: link integrity, disabled, activity
  • System status: system
Dimensions (WxDxH in inches) 17.48 x 11.34 x 1.73
Weight 3.95
Memory and processor
CPU
ARM v7 800 MHz
DRAM
512 MB
Flash memory
256 MB
Performance
Forwarding bandwidth
88 Gbps
Switching bandwidth
176 Gbps
Forwarding rate
(64‑byte L3 packets)
130.94 Mpps
Unicast MAC addresses
16000
IPv4 unicast direct routes
542
IPv4 unicast indirect routes
256
IPv6 unicast direct routes
414
IPv6 unicast indirect routes
128
IPv4 multicast routes and IGMP groups
1024
IPv6 multicast groups
IPv4/MAC security ACEs
600
IPv6 security ACEs
600
Maximum active VLANs
256
VLAN IDs available
Maximum STP instances
64
Maximum SPAN sessions 4
MTU-L3 packet 9198 bytes
Jumbo Ethernet frame 10,240 bytes
Dying Gasp Yes
Electrical
Power
Use the supplied AC power cord to connect the AC power connector to an AC power outlet
Voltage (auto ranging) 110 to 220V AC in
Frequency 50 to 60 Hz
Current 0.29A to 0.48A